Zprávy z Výroční schůze 11.3.2017

11.03.2017 15:21

11. března 2017 proběhla Výroční členská schůze našeho Mysliveckého spolku.
Níže předkládáme k nahlédnutí zprávy z některých úseků myslivosti. Publikovat můžeme zprávy připravené v PC. Zprávy psané ručně a mluvené nemáme k dispozici. 
Tento článek obsahuje zprávu předsedy, zprávu mysliveckého hospodáře, zprávu o financích spolku, zprávu z úseku kynologie
Foky z výročky ve fotogalerii.

 

Zpráva předsedy Mysliveckého spolku Petra Syrového - rok 2016

Výroční členské schůze  MS České Meziříčí  ze dne   11.3.2017

Vážení páni myslivci, přátelé myslivosti, vážení hosté.

Scházíme se opět po roce, abychom si připoměli a zhodnotili co se v uplynulém období událo, co se povedlo a co méně. Já vás seznámím se spolkovou a 

kulturní Činností a s ostatním  vás seznámí příslušní členové. Z

Za myslivost     -         Ing. Ivo Luňák

Finanční            -        Jitka Pánková

Kynologie          -         Martin Nejman

Brigádní           -         Václav Kouba

Střelectví         -         Václav Herzán

Revizní             -         Petr Brouček

 Začnu tedy členskou základnou. V loňském roce jsme se rozloučili s naším dlouholetým členem panem Františkem Luňákem zemřel 9.10.2016.

Členská základna tedy čítá :

27 aktivních členů                                  3 členové přesáhli  80  let

2 členové  přes  70  let                         3 členové dosáhli důchodového věku

náš věkový průměr je 55,33 r. – Ostatní jsou v produktivním věku. Dále nám s naší spolkovou činností pomáhají dva přátelé myslivosti – manželé

František a Hana  Gerikovi.

 

V minulém roce se uskutečnilo 11 členských  schůzí a před každou proběhla schůze výboru. Na členských schůzích byli členové pravidelně seznamováni  o 

jednání výboru  a o aktuálních zprávách ČMMS a odboru životního prostředí, které nám jsou zasílány. Veškeré novinky z naší činnosti jsou pravidelně zveřejňovány na našich webových stránkách, takže každý má možnost se dozvědět vice.

 

V loňském roce jsme pořádali již tradiční  Myslivecký ples ve spolupráci se Sokolem, který byl hojně navštíven a přinesl nám slušný zisk. Dále jsme 25.6.2016

pořádali dětský den a 13.8.2016 jsme obnovili činnost na střelnici v  Břilníku s účastí 15 členů a hosté.  24.9.2016    proběhly  zkoušky  Vloh , za  jejichž organizaci sklízíme Pravidelně pochvalu, což nás těší, ale zároveň zavazuje v tomto trendu pokračovat. 12.11.2016  proběhl ve spolupráci s Výzkumným ústavem lesního hospodářství druhý odchyt zajiců, kde se povedlo odchytit požadovaný počet kusů. 3.12.2016  jsme pořádali velký hon s poslední lečí v místní Sokolovně, s účastí veřejnosti, která byla slabší, ale přesto nám přinesla akce slušný finanční přínos.

 

V  uplynulém roce jsme investovalli pouze do zprovoznění  naší  mrazírny t.j. Asi  15 000,-  Kč a do běžné údržby a provoz.  Výhledově plánujeme částečnou
rekonstrukci společenské místnosti,  a venkovních oprav na našem zařízení. Dále bychom chtěli pokračovat v nastoleném trendu a pořádat stejné osvědčené akce jako v roce minulém a alespoň se stejným úspěchem. K tomu všemu je však potřeba vaše spolupráce, bez té bychom se asi  neobešli. Ještě bych chtěl poděkovat  všem těm, kteří se jakýmkoliv způsobem  podíleli Na uvedených akcích a věnovali svůj volný čas ve prospěch našeho spolku Na závěr provolávám

 

                                       “Myslivosti  Zdar “

 

 

Zpráva mysliveckého hospodáře Ivo Luňáka - Myslivecký rok 2016

Náš myslivecký rok začal pro nás náročnou prací a to vyháněním kladoucích srn z pícninových porostů před sečí. Současné zemědělské hospodaření zaměřené na ekonomický výnos a pěstování energetických rostlin nepřeje klidu srnčí zvěři a vyžaduje právě v době kladení naši práci v koordinaci se sklizní zemědělskými podniky. Spolupráce s místním velkým zemědělským podnikem ZEMPSOL ale i s ostatními hospodáři  je na velmi dobré úrovni a informace o sklizni s námi sdílí.Poprvé jsme před samotnou sklizní energetického žita umísťovali zvukové ohradníky a tato preventivní akce přinesla své výsledky a snížila se ztráta o polovinu proti roku minulému.

samci celkem

samice

mláďata

celkem

 

 

 

 

 

 

 

 

23

20

17

60

 

               Lov trofejové srnčí zvěře jsme zahájili v měsíci květnu a pokračovali do konce odlovu.Řádně bylo uloveno 9 ks srnců, které tady můžete vidět. Další 14 ks bylo sraženo dopravními prostředky, i ty zde můžete vidět. Z holé srnčí jsme v době lovu ulovili 16 ks z toho 5 ks srnčat.Takže z celkového počtu hlášeného lovu 60 kusů bylo pouze 25 ks uloveno a zbývajících 35 ks našlo smrt pod koly dopravních prostředků a žacích lišt sklízecích strojů.K tomu je potřeba poznamenat, že statistika zahrnuje jen to co bylo uloveno,popřípadě nahlášeno spolku. Podle celostátních průměrů by srovnatelné číslo bylo okolo 100 ks , z honitby odešlo tak 100 kusů srnčí zvěře.

               Právě této oblasti budeme věnovat svoji pozornost v nastávajícím roce ať už to bude pokračování instalace a údržby pachových ohradníků, plašičů, vyhánění kladoucích srn před sklizní pícnin a hlavně úzké spolupráci s místním zemědělským podnikem a jsme i součástí projektu Zemědělské univerzity Praha  Senoseč, který mapuje a vyhodnocuje škody na srnčí zvěři způsobené práce intenzivní sečí pícnin a travin.

                              Pokračovali jsme  ve spolupráci s Lesy hraběnky Kolorédo Masfeldové – bažantnice Mochov kde jsme přijali do našich volier 1000 ks bažantích mláďat a následně do bažantnice předali 728 ks dospělé zvěře a 169 ks zůstalo v naši honitbě a to nejen pro lov ale a podporu kmenových stavů, což je při procházce právě okolními lokalitami vidět.Tady chci poděkovat panu kamarádovi Václavu Žďárkovi a Hance a Františkovi Dyršmídovým, kteří odvedli dobrou práci.Žel tady musíme konstatovat, že došlo ke změně způsobu odchovu bažantí zvěře v bažantnici Mochov a pro rok nadcházející již se spoluprací počítat nemůžeme.Bude na nás jak se rozhodneme , zda budeme odchovávat sami nebo nakoupíme dospělou zvěř.V každém případě již nemůžeme počítat s takovou štědrou příležitostí ,kterou nám po čtyři léta dávala blízkost bažantnice a odpovědných lidí.

Pokračovali jsme ve spolupráci Výzkumného ústavu lesnictví a myslivosti a podílíme se na výzkumném úkolu Mortality zajíce polního pod kescí pana Františka Havránka a hlavně našeho kamaráda Honzy  Cukora.Díky tomuto úkolu jsme si zopakovali znalost odhytu zajíců , který jsme po letech uspořádali na podzim loňského roku.Pravě Honza přivezl s sebou studenty a studentky Lesnické fakulty Zemědělské univerzity v dostatečném počtu aby se nám nakonec spolu s námi ale i ostatní veřejností podařilo odchytit 8 ks zajíce polního a 5 ks bylo vybaveno krátkovlnými vysílačkami. Užili jsme si krásný den v našem revíru v dobré náladě po úspěšném lovu. Zde bych rád poznamenal, že všech pět zajíců je stále na živu a probíhá pravidelný monitoring pod dohledem kamaráda Miroslava Kollerta, kterému chci tímto poděkovat. V letošním roce bude vypsaný grant končit ale jsme s pány domluveni na jeho pokračování a v těchto dnech jsou umísťovány návnady pro lišky spolu s fotopastmi abychom mohli sledovat výskyt zvěře škodící myslivosti.Dále pak předpokládáme další podporu výskytu zajíce polního v naší honitbě.

 

               Podzimní loveckou sezonu jsme zahájili společným lovem drobné zvěře   tradiční  říjnovou vycházkou  a následovali další dva hony ukončené opět povánoční  vycházkou . Tady bych chtěl připomenout právě první vycházku kdy jsme si na místním hřbitově připomněli památku našich kamarádů, pro mě o to smutnější když jsme navštívili čerstvý hrob mého taty.

Poprvé jsme uspořádali Poslední leč pro veřejnost s připomenutí mysliveckých tradic v místní Sokolovně. Přestože nebyla účast veřejnosti příliš vysoká byla založena tradice ,která si žádá pokračování abychom veřejnosti přibližovali naši činnost a v současné přispívali k osvětě tradic a současnosti České myslivosti. Víte , že myslivci –lovci nejsou dnes ve změkčilé společnosti přijímáni jako hospodáři se zvěří ale ti co zvěř decimují. Je smutné když veřejnost naslouchá jen tendenčním katastrofálním zprávám nýmandů bez znalosti skutečnosti .V těchto dnech se  také připravuje závěrečné schválení evropské normy o omezení držení střelných zbrání, které se dotkne naši každodenní činnosti. Je něco nezdravého v naší společnosti a době a jsem přesvědčen , že je třeba se o svá práva hlásit a dát o sobě vědět.Českou myslivost jsme zdědili od našich otců a je naši povinností ji předat našim synům.

Celkově se podařilo ulovit 157 ks kohouta bažanta obecného, 67 kachen divokých a 10 ks zajíce polního.Docházelo také k útlumu zvěře myslivosti škodící a to tak, že jsme ulovili 31 lišek ,3 psíci,3 kuny, 8 strak . Velký nárůst máme v odlovu zvěře černé .Podařilo se ulovit 13 ks divočáků z toho 5 ks selat 8 ks lončáků.Toto pro náš revír ohromné číslo je dáno skladbou zemědělských plodin v našem revíru – nebýt 700 ha kukuřice nebylo by divočáků.

               Nejen lovem ale hlavně péči o zvěř žije náš spolek, všichni členové se starají a svěřené krmelce a zásypy.  Zvěř v době nouze vždy najde potřebnou potravu, provádíme léčení spárkaté zvěře. Drobná zvěř ať již bažanti či divoké kachny nemají v naší honitbě nouzi o čemž svědčí i jejich trvalý stav.

               Závěrem chci poděkovat všem kteří přispěli k naší myslivecké práci, ať již členové či naši příznivci a pomáhají tak k udržování tradice České myslivosti a spolkového života v naší obci .Právě spolkový život je pokračovatelem  historie a našich hodnot. Každý kdo chce přidává ke zdaru svůj díl ať již hmotně či prací ale i svých chováním a vystupováním na veřejnosti. Nesmíme připustit abychom vše měřili jen velikosti hmotných statků a penězi. Je  na každém z nás a na našem svědomí čím přispějeme abychom svěřené předali ještě v lepším stavu než nám bylo dáno do správy.

  Věřím a vidím že i v naši společnosti a době konzumu dochází v časti populace k uvědomování našich kořenů návratu k přírodě a lidskosti a obnovy normálních vztahů a slušného chování.

Provolávám tímto Zdar české myslivosti

 

Zpráva finančního hospodáře – r.2016

Vážení a milí hosté, přátelé myslivci,

ráda bych vám sdělila pár čísel hovořících o stavu finančního hospodaření našeho spolku v minulém roce.

Příjmy dosáhly výše 167.000 Kč.

Hlavními zdroji příjmů byly:

·       Náš tradiční myslivecký ples, který přinesl 57.000 Kč zisku

·       Odchov bažantů – 29.000 Kč za r. 2016 a pozdní platba za r.2015 – ve výši 20.000 Kč

·       Dotace od obce České Meziříčí ve výši 10.000 Kč

·       Poplatky za odlov na sokolnickém dni a práce na projektu odchytu zajíců v rámci grantu - celkem 25.500 Kč

·       Příjmy ze společných akcí – jako jsou hony, střelecký den, akce na odchovně – 19.000 Kč

Hlavními výdaji byly především:

  • Elektřina a voda – 17.000 Kč
  • Nájemné honitby – 8.400 Kč
  • Odměny za chov bažantů, práci psů v honitbě a zástřelné – 16.500 Kč
  • Krmení a léčivo pro zvěř – 6.500 Kč
  • Plašiče zvěře  – 7.000 Kč
  • Režijní výdaje – pojištění, daně, režijní materiál, výdaje na kulturu apod. – 40.000 Kč

Rok jsme započali se stavem peněz 184.000 Kč a skončili na zůstatku 249.000Kč, tzn. že jsme dosáhli zisku 65.000Kč. Původní rozpočet na r. 2016 byl sestaven jako vyrovnaný.

Pro r. 2017 budeme předkládat rozpočet ke schválení v členské schůzi v dubnu.

Předpokládáme však, že letošní rok pro nás bude finančně tíživější než roky předchozí a budeme nuceni hledat nové zdroje příjmů pro běžný provoz myslivosti. Přesto doufáme, že peníze nebudou omezující faktor pro myslivost v naší honitbě

Děkuji za pozornost. MYSLIVOSTI ZDAR!                                                                       Ing. Jitka Pánková

11.3.2017 České Meziříčí

 

 

Zpráva úseku kynologie 2016 - Martin Nejman

KYNOLOGIE  v roce 2016 v Mysliveckém spolku  České Meziříčí. (zpráva k Výroční čl. schůzi dne 11.3.2017)
Začnu počtem psů v našem spolku. Pro naší honitbu je nutné mít jednoho psa malého plemene a dva psy velkých plemen. 
1.) Početní stav psů malých plemen. Evidujeme a prakticky jsme schopni využít 4 psy malých plemen:
                              2x Jadgterier - p. Herzán a p.Luňák
                              1x Jezevčík     - p.Černý
                              1x Foxterier   - p.Vrábel
V roce 2016 bylo nutné nasadit na dosled 2x psa Vaška Herzána a v obou případech se jednalo o srnčí zvěř poraněnou při srážce s autem. 2x byl nasazen pes Petra Vrábela.  Jednou to bylo prase poraněné srážkou s vozidlem a jednou prase kdy střelec chybil a zvěř pouze poranil.

2.) Početní stav psů velkých plemen. Aktuálně jsme schopni nasadit dva ohaře, což je těsné množství jak vzhledem k myslivecké statistice tak k praktickému nasazení při našich honech. Když se jeden náš vůdce se psem nedostaví, je na mysliveckém hospodáři jak zajistí dalšího psa pro aktuální lov .
Psa velkého plemene chovají tito vůdci:     
                           1x Výmarský ohař - p. Nejman
                           1x Německý krátkosrstý ohař – p.Černý
Ohaře pana Černého vedeme v evidenci od 10.září loňského roku kdy absolvoval Podzimními zkoušky ohařů s fenou Německého krátkosrstého ohaře. Splnili všechny disciplíny a jejich závěrečné hodnocení bylo v II. ceně. Tímto jsme do spolku získali druhého psa (ohaře) pro společné lovy v podzimní sezoně. Pan Černý je zárukou pravidelných účastí na lovech, takže můžeme počítat s dvěma ohaři pro náš spolek.
Před dvěma až třemi roky jsem upozorňoval, že nám ve spolku ohaři stárnou a přijde sezona, kdy bude nouze o tyto psy při společných lovech na drobnou zvěř. V uplynulých dvou letech ukončili pro stáří svoji činnost psi p. Luňáka, p. Horáka, p. Vrábela, p. Žďárka a p. Světlíka. Toto byli vůdci, kteří zaprvé naplnili statistické údaje počtu psů ohařů, ale zadruhé pravidelně vodili své psy na společné hony.  Nikdo z našich členů se při podzimních honech ani nepozastavil nad tím, že počet přinášecích psů je podlimitní a řešením je pouze pozvání kamaráda se psem z jiného spolku.

24.září 2016 náš spolek uspořádal Zkoušky vloh ohařů a ostatních plemen. S těmito zkouškami máme pravidelné zkušenosti a zvládli jsme je rutinou nám vlastní. Tyto zkoušky zajistilo svojí prací pět členů našeho spolku a tři členové se přišli alespoň podívat.  Bohužel takováto aktivita provází většinu našich akcí.  

A teď pohled do letošního roku.
V roce 2017 nás v oblasti myslivecké kynologie čekají následující akce.
1)-17.června se předpokládá  aktivní předvedení loveckých psů při Dětském dni u myslivců
2)-  2.září pořádáme pro nás vrcholnou kynologickou akci PZO.
3)-23.září pořádáme menší zkoušky psů a to ZV
Abychom přípravy a samotné provedení všech akcí v pohodě zvládli je zapotřebí účast většího množství členů. Požádám tedy, zadejte si termíny akcí do svých diářů již nyní.

Závěrem této zprávy o kynologii u nás, bych chtěl Všem popřát hodně zdraví a  mnoho krásných mysliveckých zážitků.

                                                  Myslivecké kynologii  ZDAR!!